Παράθεση Αρχική ανάρτηση από kasvan Προβολή Ανάρτησης
Αυτό που είπε ο majakoulas με το δίκτυο ύδρευσης είναι πολύ πιθανόν να έκανε ο παιχταράς μας!
Έχω δει και χειρότερα, τώρα που παίζουν οι επανέλεγχοι μελετών και κινούνται για ΕΣΠΑ μου τύχαν καποιές τέτοιες. Έχω δει άπειρα μπαλαμούτια, σε σημείο που πιστεύω ότι μελέτη χωρίς μπαλαμούτι δεν υπάρχει.


Παράθεση Αρχική ανάρτηση από kasvan Προβολή Ανάρτησης
Καθαρά για ακαδημαϊκούς λόγους και διαστροφής ένα δίκτυο ανοικτών αγωγών με βρόχους πιστεύω ότι μπορεί να λυθεί χρησιμοποιώντας την αρχή της συνέχειας (με την παραδοχή ότι έχεις σημειακές εισροές στο δίκτυο) συνδιασμένη με μια εξίσωση απωλειών φορτίου (παραδοσιακά manning) και τη δημιουργία ενός πίνακα εξισώσεων (αραιού, οι παροχές των αγωγών δεν θα συμμετέχουν σε όλες τις εξισώσεις του πίνακα) και την επίλυση με μια από τις μεθόδους που υπάρχουν ώστε να υπολογιστούν οι παροχές.
ΟΚ αυτά είναι οι βασικές παραδοχές. Το θέμα είναι στους κόμβους πέρα από εξίσωση συνέχειας πως θα ισορροπήσει επαναληπτικά το μητρώο?
Θέλει και άλλη εξίσωση. Στα υπό πίεση τον ρόλο αυτό παίζει η πίεση. Εδώ τι? Μάλλον σε κάθε κόμβο η άλλη εξίσωση θα είναι του κοινού ύψους πλήρωσης των αγωγών εξόδου.